3 SKŁADNIKI UKŁADU ENDOKANNAINOIDOWEGO
RECEPTORY KANNABINOIDOWE – CB1 ORAZ CB2
Receptory kannabinoidowe znajdują się na powierzchni komórek. Pomyśl o tych receptorach jak o dziurce od klucza, która będzie działać tylko wtedy, gdy zostanie do niej włożony właściwy klucz.
Istnieje wiele typów receptorów kannabinoidowych, ale tylko dwa z nich zostały szeroko przebadane i przebadane. Są to CB1 i CB2.
Każdy receptor reaguje na różne rodzaje kannabinoidów.
Rozmieszczenie tych receptorów w organizmie wyjaśnia, dlaczego kannabinoidy mają na nas pewien głęboki wpływ.
Receptory CB1 są obficie obecne w mózgu i rdzeniu kręgowym. Występują w niezwykle wysokim stężeniu w częściach mózgu związanych z zachowaniami, na które wpływają.
Co najważniejsze, znajdują się w podwzgórzu i ciele migdałowatym, które są odpowiedzialne za regulację apetytu, kontrolę stresu i lęku , redukcję nudności oraz pamięć i przetwarzanie emocjonalne.
Receptory CB1 są również obecne w zakończeniach nerwowych, gdzie działają w celu zmniejszenia odczucia bólu (jeden z głównych powodów, dla których marihuana jest używana jako środek przeciwbólowy ).
Receptory CB2 są zwykle zlokalizowane w komórkach odpornościowych obwodowego układu nerwowego. Po aktywacji wyzwalają odpowiedź immunologiczną w celu zmniejszenia stanu zapalnego, która jest ważna w leczeniu wielu chorób przewlekłych.
ENDOKANNABINOIDY
Endokannabinoidy to kannabinoidy, które są naturalnie wytwarzane przez organizm ludzki. ( Endo- wewnątrz ciała). Są to neuroprzekaźniki, które są wytwarzane na żądanie przez układ endokannabinoidowy gdy organizm daje sygnały, że są potrzebne.
Działają dokładnie tak, jak kannabinoidy występujące w konopiach .Istnieją dwa główne typy znane naukowcom, a mianowicie anandamid i 2-AG (2-arachidonoiloglicerol).
Anandamid jest pierwszym odkrytym endokannabinoidem. Występuje w wyższym stężeniu w układzie nerwowym. Ma tylko częściową zdolność wiązania z CB1 i CB2 . Oznacza to, że chociaż wiąże się lub pasuje do dziurki od klucza (receptora), nie pasuje idealnie jako taka. To tylko wywołuje słabszą reakcję fizjologiczną.
W przeciwieństwie do anandamidu , endokannabinoid 2-AG występuje w wyższych stężeniach w mózgu i jest w stanie w pełni związać się z dwoma receptorami endokannabinoidowymi, aby wywołać silną reakcję fizjologiczną.
Gdy działanie kannabinoidów w organizmie nie jest już potrzebne, są one rozkładane przez trzeci składnik układu endokannabinoidowego. A to prowadzi nas do enzymów i ich wpływu na system biologiczny organizmu.
ENZYMY
Enzymy układu endokannabinoidowego. Odpowiadają a za rozkład pozostałych endokannabinoidów po spełnieniu ich fizjologicznej roli.
Enzymy można podzielić na dwa rodzaje. Hydrolaza amidu kwasu tłuszczowego (FAAH) i lipaza monoacyloglicerolowa (MAGL). FAAH jest odpowiedzialny za rozkładanie nadmiaru anandamidu podczas gdy MAGL działa na 2-AG.